DAVETLİ KONUŞMACILAR

35. ULUSLARARASI MALİYE SEMPOZYUMU’NA KATILACAK DAVETLİ KONUŞMACILAR

 

Bu görsel boş bir alt niteliğe sahip; dosya adı keynotetetetete.jpgProf.Dr. Frans Vanistendael 

Profesör, Frans Vanistendael Belçika Katholieke Universiteit Leuven’den emekli olmuştur. Katholieke Universiteit Leuven ‘de hukuk ve noterlik bölümünden mezun olmuş ve aynı üniversitede hukuk alanında doktora yapmıştır. Ayrıca, LLM derecesini Yale Üniversite’sinden (ABD) almıştır. Prof. Vanistendael, Katholieke Universiteit Leuven’de ulusal ve uluslararası vergilendirme konusunda dersler vermiş (1971-2012) ve fakülte dekanlığını (1999-2005) yürütmüştür. Ayrıca, Kansai University (Osaka), Monash University (Melbourne) ve University of Sidney (Sidney) misafir öğretim üyesi olarak ders vermiştir. Avrupa Hukuk Fakülteleri Birliği’nin (ELFA) kurucusu ve başkanı, Avrupa Vergi Hukuku Profesörleri Birliği’nin (EATLP) kurucu üyesi ve Birlik genel sekreteri olarak görev yapmıştır (2007-2013).  IFA (International Fiscal Association) İcra Kurulu Üyeliği (2001-2007) ve daimi Bilim Komitesi (2007-2013) üyeliğinin yanısıra Avrupa Vergi Koleji Direktörlüğünü (European Tax College) (2000-2013) yürütmüştür.

Prof. Vanistendael, Belçika’da birkaç Maliye Bakanına Vergi Reformu Kraliyet Komiseri olarak kabine danışmanlığı (1986-1987), AB’de Kurumlar Vergisi uyumuna ilişkin olarak kurulan Ruding Komitesi üyeliği (1992) ve OECD, IMF, Avrupa Komisyonu’na danışmanlık görevlerinde bulunmuştur.

Vergi ile ilgili konularda yazılmış 400’den fazla kitap ve makalesi bulunan Prof.Vanistendael, IBFD (International Bureau of Fiscal Documentation) Akademik Başkanı olarak emekli olana kadar EC Tax Review ve IBFD’s World Tax Journal dergilerinin baş editörlüğünü sürdürmüştür.

Prof.Vanistendael, bilimsel içeriği yüksek akademik çalışmaları üretmesiyle bilinmektedir ve uluslararası vergi hukuku alanının en ileri bilim adamlarından birisi olarak seçilmiştir. Bu nedenle, IBFD her yıl, eski Akademik Başkanının adını taşıyan “Frans Vanistendael Uluslararası Vergi Hukuku Ödülü” vermektedir.

Other invited speaker will be announced soon…